یکی از مناسب ترین و ایده آل ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان کشور اسپانیا می باشد. از طرفی برای اخذ پذیرش تحصیل در اسپانیا لازم به ارائه مدرک زبان نیست و از طرف دیگر هزینه های زندگی در کشور اسپانیا به مراتب از کشور های دیگر همچون آمریکا، کانادا، آلمان و فرانسه کمتر است. آب و هوای معتدل این کشور و دیدنی های بیشمار باعث شده افراد زیادی به تحصیل و زندگی در اسپانیا علاقه مند شوند. 

مزایای تحصیل در اسپانیا

مهاجرپذیر بودن

اسپانیا از نظر قانونی و فرهنگی مهاجرپذیری بالایی دارد. مردم این کشور نسبت به مردم آلمان یا آمریکا رفتار بهتری با مهاجران دارند. دولت این کشور هم از دانشجویان خارجی حمایت می‌کند. در واقع این کشور درها را به روی مهاجران تحصیلی باز گذاشته است.

ارزان بودن زندگی و تحصیل در اسپانیا

به‌طور کلی اروپا مناسب کسانی است که به‌دنبال تحصیل ارزان هستند. تحصیل در اروپا چندین برابر ارزان‌تر از تحصیل در استرالیا، آمریکا یا کانادا است. در این میان اسپانیا یکی از به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی به حساب می‌آید. اسپانیا از نظر قیمت کالاهای اساسی، مسکن و حمل‌ونقل جزو ارزان‌ترین کشورهای اروپا به حساب می‌آيد.

کیفیت بالای زندگی دانشجویی

اسپانیا شاید از نظر سطح علمی و پژوهشی با کشوری مثل آلمان قابل مقایسه نباشد؛ اما در عوض این کشور یکی از جذاب‌ترین جاهای دنیا برای زندگی است. در اسپانیا متنوع‌ترین گزینه‌ها برای تفریح پیش روی شما است. از مکان‌های تاریخی و طبیعت زیبا گرفته تا رستوران‌ها و مراکز خرید مدرن. داشتن کارت دانشجویی دانشگاه‌های این کشور باعث می‌شود برای بازدید از مکان‌هایی که گفتیم تخفیف داشته باشید. علاوه بر این هزینه های حمل و نقل در اسپانیا هم با ارائه کارت دانشجویی کمتر می‌شود. از طرف دیگر دانشگاه‌ها هم برای مسائلی مثل خورد و خوراک به دانشجویان کمک می‌کنند. در کنار همه این موضوعات، دانشجو می‌تواند کار دانشجویی داشته باشد و تا ساعتی ۱۰ یورو درآمد به دست بیاورد.

آب و هوای خوب مدیترانه‌ای

اسپانیا را با آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای در سراسر دنیا می‌شناسند. هوای اسپانیا نه در زمستان بیش از حد سرد می‌شود و نه در تابستان بیش از حد گرم. این در حالی است که اگر قصد مهاجرت به فرانسه یا ایتالیا را دارید، لازم است حتما آماده هوای خیلی گرم در تابستان باشید و همین شرایط در آلمان و کانادا برای هوای سرد وجود دارد. در نتیجه اعتدال هوای اسپانیا یکی از مهم‌ترین مزایای این کشور به حساب می‌آید.

کار پس از تحصیل

زمانی که در اسپانیا مشغول‌به‌تحصیل می‌شوید، دولت این کشور تا سقف مشخصی از نظر میزان ساعت کاری در هفته به شما اجازه کار دانشجویی می‌دهد. شما با این کار جدا از ایجاد یک جریان درآمدی و فراهم کردن شرایط پس‌انداز، شانس خود را برای اخذ ویزای کاری پس از پایان تحصیل در اسپانیا افزایش می‌دهید. بعد از فارغ‌التحصیلی معمولا تا یک سال به شما فرصت داده می‌شود کار پیدا کنید. کسانی که در طول دوران دانشجویی، کار مرتبط با رشته خود انجام داده‌اند، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار پس از تحصیل دارند. اگر فارغ‌التحصیل بتواند در مهلت مشخص شده کار پیدا کند، اقامت او از تحصیلی به کاری تغییر کرده و تمدید خواهد شد. در نهایت بعد از ۵ سال کار و پرداخت مالیات در اسپانیا می‌توانیم برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنیم.

شرایط سنی تحصیل در اسپانیا

به طور کلی برای تحصیل در هر جای دنیا، شرط سنی وجود ندارد. همانطور که در کشور خود، شاهد این هستیم که افراد تا 90 سالگی، متقاضی ادامه تحصیل و شرکت در کنکور می باشند. این قانون در همه جای دنیا یکی می باشد و افراد برای تحصیل در هر کشوری، به هیچ عنوان شرط سنی برای ورود به دانشگاه ندارند. تحصیل در اسپانیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما چه عاملی باعث می شود که وکیل یک پرونده تحصیلی، به متقاضی اعلام می کند که شرایط سنی تحصیل در اسپانیا را ندارید و نمی توانید ویزا دریافت کنید؟!

در این قسمت باید به نکته بسیار مهمی اشاره کنیم که این شرایط سنی برای تحصیل در اسپانیا، برای ورود به کشور اسپانیا و در اصل، برای دریافت ویزا برای اشخاص لحاظ می شود. چرا که این کشور، خواهان دریافت و پذیرش دانشجویان ممتاز و مناسب است که تمامی تمرکز خود را بر روی تحصیل می گذارند و هیچ خللی به تحصیل آن ها وارد نمی شود. پس کشور اسپانیا، برای تحصیل و پذیرش دانشجو، در راستای شرایط سنی تحصیل در اسپانیا از طریق ارائه ویزا به افراد متقاضی، سخت گیری می کند. به این صورت که فاصله تحصیلی یا همان گپ تحصیلی برای افراد در جهت ورود به کالج، حداکثر دو یا سه سال باشد  همچنین برای ورود به مقطع لیسانس، حداکثر این فاصله 5 سال می باشد.

تحصیل بدون مدرک زبان

از جمله موارد مورد نیاز برای تحصیل در اسپانیا، داشتن مدرک زبان است. چرا که شخص در ابتدا باید بتواند موارد تدریسی در دانشگاه یا کالج خود را متوجه شود و بفهمد. بنابراین، داشتن مدرک زبان با یکی از مهم ترین نیازهای تحصیل در اسپانیا است.

اگر که عموم افراد بتوانند در پرونده خود مدرک زبان داشته باشند، چه اسپانیولی و چه انگلیسی، می توانند شانس خود را برای دریافت ویزا بالا تر ببرند. اما کالج هایی هستند که مدرک زبان نیاز ندارند. این کالج ها عموما در دوره های خود، آموزش زبان در نظر می گیرند. مثلا در اکثر کالج ها، زبان اسپانیولی و انگلیسی را با افراد کار می کنند. با دانستن زبان اسپانیولی، شانس افراد برای قبولی در دانشگاه های دولتی، بیشتر می شود. نکته مهم دیگر این است که برای تحصیل در اسپانیا در مقطع دکترا، می توان حتی بدون مدرک زبان نیز اقدام کرد.

اما موسسه اعزام اسپانیتو به طور کلی به شما عزیزان پیشنهاد میکند که حداقل سطح مورد نیاز زبان انگلیسی را داشته باشید تا شانس ورود خود را در مقاطع تحصیل در اسپانیا افزایش دهید.

آموزش عالی در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا شباهت زیادی به تحصیل در ایران دارد. برای مثال در این کشور برای ورود به دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی لازم است آزمونی مشابه کنکور ایران را با موفقیت پشت سر بگذارید. علاوه بر این دوره‌هایی در اسپانیا وجود دارند که شما را مستقیم وارد بازار کار می‌کنند. در این بخش شرایط تحصیل در اسپانیا را به تفکیک دوره و مقطع می‌شناسیم.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا مانند بقیه کشور های دنیا، هزینه دارد. اما این هزینه ها به چند عامل بستگی دارد. از جمله دانشگاهی که شما انتخاب می کنید، دوره هایی که می خواهید انتخاب کنید و غیره. اگر چه هيیت آموزشي اسپانيا كمک مالي براي دانشجويان بين المللي را بر عهده ندارد. در ادامه موسسه اعزام اسپانیتو به بررسی میانگینی از هزینه های تحصیل پرداخته است. البته مبلغی که برای تحصیل در مقاطع مختلف برای شما در نظر گرفته شده است، مبلغی ثابت است که توسط جامعه خود مختار اسپانیا تعیین شده است. اگرچه دولت مرکزی می تواند مبلغ شهریه دانشگاه ها را در منطقه خود تعیین کند. یعنی هر ایالت، تعیین کند که دانشگاه های موجود در آن، تا حدی از دانشجویان هزینه بگیرد.

  • تحصیل در مقطع لیسانس می تواند در دانشگاه دولتی بین 1،000 تا 3،000 یورو در هر سال هزینه داشته باشد. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های خصوصی بین 5,500 یورو تا 18,000 یورو در هر سال باشد.
  • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می تواند در حدود 1،000 تا 3,000 یورو در دانشگاه های دولتی باشد. همچنین است که تحصیل در این مقاطع در دانشگاه های خصوصی، حدوداً مبالغ 10,000 یورو تا 20,000 متغیر باشد.
  • تحصیل در مقطع دکترا، عموما به صورت رایگان می باشد. اما شرایطی که پیش تر مطرح کردیم، باید در نظر گرفته شود.

هزینه های زندگی در اسپانیا

دانشجویان خارجی در اسپانیا برای تامین مسکن چند راه دارند. در ادامه انواع مسکن دانشجویی در اسپانیا را توضیح می‌دهیم:

خوابگاه دانشگاه

خوابگاه دانشگاه معمولا گزینه ارزان و مناسبی برای دانشجویان است و به همین خاطر رقابت شدیدی برای رزرو آن جریان دارد. متقاضیان تحصیل در اسپانیا می‌توانند بعد از اخذ پذیرش، در مورد خوابگاه از دانشگاه مورد نظر استعلام بگیرند. حداقل هزینه خوابگاه در اسپانیا ۴۰۰ یورو است. از مهم‌ترین مزایای زندگی در خوابگاه می‌توان به بهبود مهارت‌های اجتماعی و روحیه جمعی اشاره کرد.

زندگی با یک خانواده اسپانیایی (vivienda familiar)

این روش هم به‌صرفه است و هم به شما برای جا افتادن در جامعه اسپانیا کمک می‌کند. در روش Family Housing دانشجو از یک خانواده اسپانیایی (که معمولا خانه بزرگی دارند) یک اتاق اجاره کرده و در کنار آن‌ها زندگی خواهد کرد. اجاره ماهانه این روش از ۴۵۰ تا ۶۰۰ یورو متغیر است. همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم مردم اسپانیا پذیرش بالایی نسبت به مهاجران دارند. به همین خاطر زندگی با یک خانواده اسپانیایی روشی به‌صرفه است که باعث پیشرفت سریع‌تر شما در تطبیق‌پذیری با زبان و فرهنگ اسپانیایی خواهد شد.

آپارتمان اشتراکی (Apartamentos Compartidos)

در این روش چند دانشجو به‌صورت اشتراکی یک آپارتمان را اجاره می‌کنند و معمولا هر کس یک اتاق برای خودش دارد. هزینه این روش نسبت به دو روش قبلی بالا است و معمولا به دانشجویان سال اولی توصیه نمی‌شود. آپارتمان اشتراکی در اسپانیا بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته برای دانشجو هزینه دارد. این هزینه در واقع اجاره یک اتاق به‌علاوه اجاره فضاهای مشترک است.

آپارتمان خصوصی (apartamento privado)

در این روش دانشجو به تنهایی یک آپارتمان اجاره می‌کند و مسئولیت تمام هزینه‌های آن را به‌عهده می‌گیرد. بدیهی است که آپارتمان خصوصی، گران‌ترین حالت مسکن دانشجویی در اسپانیا است. علاوه‌بر هزینه (که بین ۶۰۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر ماه متغیر است) مسئولیت‌های این روش هم نسبت به روش‌های قبلی سنگین‌تر خواهد بود. برای مثال دانشجو باید به مسائلی مثل پرداخت قبض یا شارژ ساختمان توجه داشته باشد. اگر اسپانیایی شما ضعیف است و در ابتدای تحصیل خود هستید این روش کارتان را سخت خواهد کرد و به همین دلیل آن را توصیه نمی‌کنیم.

هزینه خوراک

هزینه خوراک هم در اسپانیا نسبت به اکثر کشورهای مطرح اروپایی پایین‌تر است. متوسط هزینه خوراک دانشجویی برای یک نفر در اسپانیا حدود ۳۰۰-۲۵۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. رستوران‌های بسیار خوبی در این کشور وجود دارند و هزینه صرف یک وعده غذایی کامل در یک رستوران معمولی حدود ۱۲-۸ یورو است. اگر خودتان غذای روزانه را تهیه کنید نیز هزینه مواد غذایی نسبتاً پایین است.

هزینه رفت‌وآمد

هزینه بلیط تک‌سفره وسایل حمل و نقل عمومی در اسپانیا حدود ۱/۵ یورو است. بلیط یک‌ماهه نیز در اسپانیا در حدود ۴۲ یورو هزینه دارد؛ البته هزینه این بلیط‌های یک‌ماهه در شهرهای بزرگ می‌تواند به ۵۵ یورو برسد.

دیگر هزینه‌ها

هزینه‌های جانبی تحصیل مانند خرید کتاب‌ها و دیگر وسایل آموزشی می‌تواند تا حدود ۹۰۰ یورو در سال برسد. بیمه درمانی در اسپانیا نیز ۱۸۰-۷۰ یورو در سال برای دانشجویان هزینه دارد.